BlogNajčítanejšie články

Špecialny tréning mozgu - Neurobik časť3

Špecialny tréning mozgu - Neurobik časť3

Cvičenia Umývanie so zatvorenými očami Orientujte sa v kúpeľni iba pomocou… viac

Špeciálny tréning mozgu - Neurobik časť2

Špeciálny tréning mozgu - Neurobik časť2

Ako funguje neurobik Žiadny cvičebný program vám však nepomôže, ak sami nebudete chcieť a… viac

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 4

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 4

Ako na čítanie: Reading Čítanie je veľkým prínosom pri učení jazyka. Tak, ako sme na… viac

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 1

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 1

Pripravili sme pre vás nový seriál o tom ako sa spravne učiť cudzí jazyk, tak aby to bolo efektívne… viac

Špecialny tréning mozgu - Neurobik časť1

Špecialny tréning mozgu - Neurobik časť1

Špeciálny tréning mozgu - NEUROBIK Dospelí ľudia väčšinou nevyužívajú bohatý potenciál mozgu pre… viac

Špecialny tréning mozgu - Neurobik časť4

Špecialny tréning mozgu - Neurobik časť4

Cvičenia Zmyslová symfónia vo vani Ak chcete večer zabudnúť na denný zhon,… viac

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 2

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 2

Uvádzame ďalší diel nášho seriálu ako sa efektívne učiť cudzí jazyk. Imitácia … viac

Praktické tipy a zdroje na učenie sa cudzieho jazyka

Praktické tipy a zdroje na učenie sa cudzieho jazyka

Tréning sknižkou aCD Ak vlastníte nejaké knižky, ku ktorým je priložené… viac

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 5

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 5

Ako na Hovorenie: Speaking Hovorenie je najpodstatnejšou časťou štúdia jazyka. Hovorenie býva… viac

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 6

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 6

Ako na Hovorenie: Speaking 1.1 Snažte sa sociálne zapájať … viac

« Ako sa efektívne učiť jazyk

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 2

25.10.2015
 
Uvádzame ďalší diel nášho seriálu ako sa efektívne učiť cudzí jazyk.
 
Imitácia
 
Veľmi dôležitá je imitácia. Imitovať všetko, čo počujeme z televízie, rozhlasu, audio nahrávok. Vypočuť si časť hovoreného prejavu. Vyberte si napríklad repliku Vášho obľúbeného filmového hrdinu a skúste to povedať rovnako ako on. S rovnakým prízvukom, intonáciou. Púšťajte si úryvok stále dokola a snažte sa čo najviac priblížiť originálu. Zoberte si nejaký ľahší text, ku ktorému existuje aj nahrávka. Dnes je k dispozícii kvantum rozličných zdrojov napríklad špecializované učebnice. Tieto učebnice obsahujú doslovné prepisy nahrávok, alebo si kúpte nejaké knižky písané jednoduchou angličtinou, ku ktorým je aj nahrávka na CD napríklad od (Oxford Bookworms readers, Pinguins readers atď.) Prostredníctvom takýchto cvičení zažijete, ako angličtina znie a ako sa čítajú frázy, slová a vety. Uvidíte, že niektoré slová sa čítajú slabo a iné silno. Všimnite si anglickú rytmiku, ktoré slová sa vyslovujú s prízvukom a ktoré nie. K tomuto sú výborné filmy na DVD s anglickými titulkami.

 

 

 


Vedomé a nevedomé počúvanie
 
Aj keď sa to nezdá, ale časovo nenáročný audio text v pozadí, napríklad rádio a podobne, vám dá veľa. Mozog takéto vnemy prijíma podvedome a dokáže ich efektívne spracovávať, bez toho, aby ste si to uvedomovali. Nie je to samozrejme žiadna zázračná metóda, ktorou si nalejete angličtinu do hlavy. Druhým spôsobom počúvania je vedomé počúvanie, to znamená, sústredenie sa na nahrávku a snaha vnímať ju a porozumieť jej. Výbornou pomôckou pri vedomom počúvaní sú slúchadlá. Prostredníctvom nich odstránite veľkú časť nežiaducich rušivých elementov, ktoré počujete neustále vôkol seba. So slúchadlami budete lepšie rozumieť aj prízvukom, na ktoré nie ste zvyknutí. Ak na niečo nie ste zvyknutí, nedokáže si ucho domýšľať veci, ktoré počujete, kvôli rôznym šumom z okolia. Slúchadlá zabezpečia čistý text na počúvanie. Čo sa týka úrovne, každý by si mal vyberať programy zodpovedajúce jeho jazykovej úrovni. Ak  ste na úrovni elementary alebo pre – intermediate je hlúposť, aby ste si počúvanie cvičili na správach CNN alebo Euronews. Začiatočníci by skôr mali voliť jednoduché seriály, alebo špecializované učebnice s audio CD, prípadne audioknihy určené pre ich jazykovú úroveň.
 
Počúvajte kdekoľvek a čokoľvek
 
Počúvajte rádio v angličtine, sledujte filmy v angličtine, počúvajte audioknihy, nahrajte si napríklad zvukovú stopu obľúbeného filmu a počúvajte ho na walkmane, diskmane alebo mp3. Uvedomte si, že so svojim rodným jazykom ste v kontakte neustále. Čo sa ale angličtiny týka tam nemáme toľko príležitostí a preto je nesmierne dôležite navodiť si anglicky hovoriace prostredie aspoň v hlave.
 
Hovorte
 
Nie je pravdepodobné, že budete mať pravidelnú možnosť stretávať sa, hovoriť a počúvať naživo rodených Angličanov. V rámci tréningu treba využiť každú možnosť hovoriť pretože, ako sme už vyššie spomenuli, hovorenie a počúvanie sú navzájom silno prepojené. Ak nemáte možnosť pravidelne hovoriť s rodenými Angličanmi, skúste napríklad využívať Skype a web kamery. Nájdite si na Skype nových známych, spojte sa s nimi aj prostredníctvom web kamery. Takto je zabezpečená vyššia interakcia a môžete komunikovať pravidelne až do omrzenia s rodenými hovorcami a hlavne zadarmo. Alebo si založte so svojimi kamarátmi, ktorí sa taktiež učia alebo pokúšajú učiť angličtinu svoju vlastnú študijnú skupinu. Budete sa stretávať viac krát do týždňa, otvoríte si fľašku vína, aby sa rýchlejšie odbúrali zábrany hovoriť v cudzom jazyku a môžete komunikovať. Alebo ak ste na tom tak zle, že nemôžete použiť ani takého metódy, ste napríklad na malej dedine bez pripojenia na internet, hovorte nahlas sami so sebou, kdekoľvek to bude možné. Napríklad keď pozeráte film, alebo idete autom, alebo niečo robíte, komentujte všetko čo robíte a čo vidíte nahlas a samozrejme v anglickom jazyku. Alebo ak sa vám zdá hovorenie pre seba divné a potrebujete publikum, tak si zoberte napríklad svojho plyšového macka/bábätko/zrkadlo a rozprávajte jemu. Uvidíte, že aj keď sa to nezdá, efekt akejkoľvek takejto činnosti bude ohromný.