BlogNajčítanejšie články

Špecialny tréning mozgu - Neurobik časť3

Špecialny tréning mozgu - Neurobik časť3

Cvičenia Umývanie so zatvorenými očami Orientujte sa v kúpeľni iba pomocou… viac

Špeciálny tréning mozgu - Neurobik časť2

Špeciálny tréning mozgu - Neurobik časť2

Ako funguje neurobik Žiadny cvičebný program vám však nepomôže, ak sami nebudete chcieť a… viac

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 4

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 4

Ako na čítanie: Reading Čítanie je veľkým prínosom pri učení jazyka. Tak, ako sme na… viac

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 1

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 1

Pripravili sme pre vás nový seriál o tom ako sa spravne učiť cudzí jazyk, tak aby to bolo efektívne… viac

Špecialny tréning mozgu - Neurobik časť1

Špecialny tréning mozgu - Neurobik časť1

Špeciálny tréning mozgu - NEUROBIK Dospelí ľudia väčšinou nevyužívajú bohatý potenciál mozgu pre… viac

Špecialny tréning mozgu - Neurobik časť4

Špecialny tréning mozgu - Neurobik časť4

Cvičenia Zmyslová symfónia vo vani Ak chcete večer zabudnúť na denný zhon,… viac

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 2

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 2

Uvádzame ďalší diel nášho seriálu ako sa efektívne učiť cudzí jazyk. Imitácia … viac

Praktické tipy a zdroje na učenie sa cudzieho jazyka

Praktické tipy a zdroje na učenie sa cudzieho jazyka

Tréning sknižkou aCD Ak vlastníte nejaké knižky, ku ktorým je priložené… viac

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 5

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 5

Ako na Hovorenie: Speaking Hovorenie je najpodstatnejšou časťou štúdia jazyka. Hovorenie býva… viac

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 6

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 6

Ako na Hovorenie: Speaking 1.1 Snažte sa sociálne zapájať … viac

« Ako sa efektívne učiť jazyk

Praktické tipy a zdroje na učenie sa cudzieho jazyka

28.11.2015

 

Tréning s knižkou a CD

Ak vlastníte nejaké knižky, ku ktorým je priložené audio CD, vyskúšajte nasledovný postup: Vyznačte si v knižke každé 1 – 1,5 strany, čo predstavuje asi 3 minúty nahovoreného textu. Vypočujte si audio tohto textu. Pri prvom počutí sa snažte zistiť o čo vôbec v texte ide. Následne si daný text prečítajte. Pri druhom počúvaní sa snažte overiť získané informácie prostredníctvom čítania a zachytiť niektoré detaily (napríklad – aha, toto je časť kde hovorí rybár rybe toto.) Tretie počutie - robiť s knihou v ruke a sledovať text v knihe pri počúvaní audio nahrávky. Nasleduje štvrté vypočutie opäť bez textu tak, ako pri prvom počutí. Pokiaľ nerozumiete nejakému slovíčku, tak si ho pri druhom počúvaní nájdete v slovníku s tým, že pri štvrtom alebo piatom počúvaní už budete rozumieť všetko. Toto jednoduché cvičenie Vám zaberie maximálne 12 - 15 minút denne a výsledky sú veľmi efektívne. Takto treba postupovať, kým neprečítate celú knihu a potom ďalšiu a ďalšiu. Dobrý bonus je vedieť zužitkovať svoj čas aj v prípade pracovnej vyťaženosti, na ktorú v posledných rokoch trpí väčšina z nás. Napríklad si kúpiť mp3 prehrávač a danú vyznačenú pasáž konkrétneho dňa si vypočuť cestou domou z práce v mestskej doprave alebo v aute. Môžete si taktiež zakúpiť alebo zohnať audio knihy. Sú to vlastne prerozprávané knihy do audio podoby. Tieto knihy taktiež môžete počúvať na ceste do práce alebo domov, v aute alebo mestskej doprave.

 

Tréning s TV seriálmi

Výhody televíznych seriálov sú viaceré. Jednotlivé diely sú krátke cca maximálne do 40 minút. Klasické seriály mávajú do roka približne 30 – 50 dielov. Čiže s postavami zo seriálu strávite približne 40 hodín do roka v anglicky hovoriacom prostredí. Výhodou seriálov je, že aj keď sú v niektorých veciach pritiahnuté za vlasy a v živote sa veci nevyvíjajú presne tak ako v seriáloch, musíte pripustiť, že vo väčšine seriálov postavy riešia situácie, ktoré sú inšpirované príbehmi z reálneho života. Tým, že sú seriály dlhé a majú veľa dielov, riešia situácie a problémy viac do hĺbky a nie tak povrchne ako vo filmoch, kde vzhľadom na krátkosť deja táto možnosť nie je. Konverzácie ľudí sú často o obyčajných každodenných veciach z bežného života. V seriáloch sledujeme život danej postavy dlhý čas a zisťujeme, že niektoré veci rieši častejšie, o niektorých hovorí opakovane a podobne, čiže môžeme lepšie sledovať aké vetné skladby, frázy a gramatické tvary používa. A práve tieto výrazy v bežných učebniciach často nenájdeme. Navyše, ak máme radi televízne seriály, bude pre nás táto metóda veľmi zábavná. Seriály obsahujú aj výrazný motivačný faktor. Ak je seriál naozaj dobrý, nebudete sa vedieť od sledovania ďalšieho diela odtrhnúť. Niektoré môžete sledovať aj celé hodiny. Dá sa toto povedať o učebnici? Vzhľadom na širokú škálu seriálov sa nikto nemôže vyhovárať, že si nevie nájsť žáner, ktorý by ho bavil. Nájdu sa tu všetky oblasti od kriminálok cez sci-fi až po medicínske prostredie atď. Čiže si môžete vyberať aj seriály priamo súvisiace s vašou profesiou, napríklad medicína a právo, kde sa používa terminológia danej oblasti. Dokonca môžete deliť seriály aj podľa vekových skupín a taktiež si môžete vybrať, ak vám napr. pri štúdiu anglického jazyka nevyhovuje americký seriál, môžete siahnuť po britskom, kanadskom alebo dokonca austrálskom seriáli.

 

Titulky

Možno si poviete, že titulky vo vašom rodnom jazyku by boli najlepšie, ale nie je to pravda. Človek väčšinou podvedome skĺzne k tomu, že sa o slovenské alebo české titulky oprie príliš a úplne zabudne na to, že je text v anglickom jazyku a sústredí sa len na dej a na slovenské titulky. Takéto učenie má minimálny alebo žiadny efekt.
V závislosti od vašej úrovne angličtiny sú k filmu vhodné anglické titulky alebo si pustite film bez titulkov. Anglické titulky majú veľkú výhodu v tom, že nám výrazne zlepšia zrozumiteľnosť a pritom nás vôbec neodvádzajú od anglického jazyka. Taktiež na nás pôsobí hovorená angličtina a jej doslovný prepis zároveň. Takto si lepšie uvedomíme a zapamätáme výslovnosť jednotlivých slov. Samozrejme, že nebudete rozumieť každému slovu, ale to nie je cieľom. Problémové časti alebo slová si môžete dodatočne vyhľadať v slovníku, poprípade film zastaviť a vyhľadať si ich ihneď. Veľmi dôležité je používať slúchadlá.
Dobrý zdroj na stiahnutie titulkov je napríklad www.opensubtitles.com

 

Veďte si zápisník

Novo naučené veci si vždy zapisujte. Zaveďte si napríklad zošit, kde si budete zapisovať nové slovíčka, frázy, idiomy a podobne. Vynikajúca pomoc pri štúdiu je, ak si ku konkrétnemu slovíčku zapíšete aj prekladovú vetu priamo zo seriálu, v ktorej sa slovíčko nachádzalo. Takto budete môcť nové slovíčko vždy vidieť aj v kontexte. Toto platí aj vtedy, ak sa slovíčko opakuje vo viacerých vetách. Vypíšte si ich všetky k danému slovíčku.

 

Opakovanie

Každú časť si pozrite aj niekoľkokrát. Prvý krát sa snažte len porozumieť o čo ide a dej si užite. Druhý krát sa už snažte sústrediť na slovíčka a časti, ktorým ste nerozumeli. Skúste si ich vyhľadať v slovníku. Tretí krát si to pozriete s už naštudovanými problémovými časťami. Pamätajte na to, že váš prehrávač má funkcie pauza, dopredu a dozadu. Môžete ich kedykoľvek použiť.

 

Cvičenie so zvukovým záznamom

Po podrobnom viacnásobnom vzhliadnutí jednej epizódy, si urobte z tejto epizódy zvukový záznam vo formáte mp3 (existuje viacero softvérov, ktoré to dokážu). Nahrajte si túto mp3 stopu na svoj prehrávač. Cestou do práce, do školy alebo keď budete mať chvíľu čas, vám takto môže znieť do ucha namiesto nudných fráz z nejakej učebnice, váš obľúbený seriál.
Programy na vytvorenie zvukového záznamu : Virtual Dub, Any Audio converter

Imitácia

Vyberte si nejaké obľúbené pasáže konkrétnej epizódy a skúste čo najpresnejšie imitovať spôsob, akým postavy tieto pasáže hovoria. Najprv si viac krát danú pasáž pozrite. Snažte sa napodobniť intonáciu, prízvuk, rytmus,  rýchlosť. Takéto cvičenie má pri pár minútach denne obrovský prínos a výsledky. Stane sa totiž to, že podvedome začnete prenášať tieto naučené prvky výslovnosti aj do svojho hovoreného prejavu.
Rozdelenia obľúbených televíznych seriálov podľa žánrov, napríklad :
Komédie : Married with children, The Friends,  Six feet under, Red Dwarf , IT Crowd, Desperate Housewives, Two and a Half Men,
Lekárske : Dr. House, ER, Greys Anatomy, Private Practice,
Kriminálne : Prison Break, Dexter, 24, Bones, NCIS, The Mentalist, Criminal Minds, CSI, Weeds,
Akčné : Alias, Lost, Kyle XY
Sci-fi : Stargate, Highlander, X – files, Fringe, Smallville, Supernatural, The Vampire Diaries, True Blood, Ghost Whisperer, FlashForward, Charmed
Historické : Spartacus, Legend of the Seeker, The Tudors,
Právne : Ally Mc Beal, Law & Order
Rodinné :  Gossip Girl, McLeod's Daughters
Kreslené :  South Park, Family Guy, Futurama, The Simpsons
Presný rozpis aktuálnych seriálov nájdete tu : http://www.tv.com/shows/top-shows/today.html
 

 

Vek

Vek má samozrejme veľký vplyv na počúvanie, ale aj na hovorenie. Problém je ten, že čím sme starší, tým viac si privykáme na náš jazyk a tým je pre nás zložitejšie vyslovovať nové zvuky a hlásky. Keďže hovorenie a počúvanie je na seba úzko naviazané, je pre nás ťažšie aj porozumieť novým – cudzím zvukom. Neexistuje však veková hranica, kde by sa možnosť učiť sa zastavila. 35 ročný človek sa nenaučí tak rýchlo ako 15 ročný, ale pokiaľ človek cvičí, nájde si na učenie čas, určite sa to naučí.
 

 

ZDROJE na počúvanie rozdelené podľa jazykovej úrovne:

Elementary:
Seriály: Mr. Bean,  What does it mean, Harvepino?, Muzzy Family English Demo,
Filmy: Wallace and Gromit, The wrong trousers, Grand day out,
Špecializované knihy s audio CD: Audrey McIlvain - Toms Cake & Kate's Lunch,
 
Pre - Intermediate:
Seriály: How I met your mother, One tree hill
Filmy: Evita, The Incredibles, Cars, Wall-E, Shrek, A Knight´s Tale, Conan the Barbarian, Kung-fu Panda, The Lion King,
Spravodajské stanice televízne: CNN, BBC, Euronews,
Spravodajské stanice rádiové: BBC, CNN, Euronews
Špecializované knihy s audio CD: Roald Dahl - Charlie and the Chocolate Factory,
 
Intermediate:
Seriály: JAG, ALIAS, Prison Break, Spartacus, The Pacific, The Friends, Kyle XY, Maried with children,
Filmy: 
Spravodajské stanice televízne: CNN, BBC, Euronews,
Spravodajské stanice rádiové: BBC, CNN, Euronews
Špecializované knihy s audio CD: Charlie Dickens – A Christmas Carol,
 
Advanced:
Seriály : čokoľvek sa vám páči
Filmy : čokoľvek sa vám páči
Spravodajské stanice televízne: CNN, BBC, Euronews,
Spravodajské stanice rádiové: BBC, CNN, Euronews
Špecializované knihy s audio CD: Aldous Huxley - Brave New World, Bill Gates – Business @ Speed
 
 
Odporúčame aj sériu kníh Oxford Bookworms odstupňovaných úrovní Starter až stage 6.