BlogNajčítanejšie články

Špecialny tréning mozgu - Neurobik časť3

Špecialny tréning mozgu - Neurobik časť3

Cvičenia Umývanie so zatvorenými očami Orientujte sa v kúpeľni iba pomocou… viac

Špeciálny tréning mozgu - Neurobik časť2

Špeciálny tréning mozgu - Neurobik časť2

Ako funguje neurobik Žiadny cvičebný program vám však nepomôže, ak sami nebudete chcieť a… viac

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 4

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 4

Ako na čítanie: Reading Čítanie je veľkým prínosom pri učení jazyka. Tak, ako sme na… viac

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 1

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 1

Pripravili sme pre vás nový seriál o tom ako sa spravne učiť cudzí jazyk, tak aby to bolo efektívne… viac

Špecialny tréning mozgu - Neurobik časť1

Špecialny tréning mozgu - Neurobik časť1

Špeciálny tréning mozgu - NEUROBIK Dospelí ľudia väčšinou nevyužívajú bohatý potenciál mozgu pre… viac

Špecialny tréning mozgu - Neurobik časť4

Špecialny tréning mozgu - Neurobik časť4

Cvičenia Zmyslová symfónia vo vani Ak chcete večer zabudnúť na denný zhon,… viac

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 2

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 2

Uvádzame ďalší diel nášho seriálu ako sa efektívne učiť cudzí jazyk. Imitácia … viac

Praktické tipy a zdroje na učenie sa cudzieho jazyka

Praktické tipy a zdroje na učenie sa cudzieho jazyka

Tréning sknižkou aCD Ak vlastníte nejaké knižky, ku ktorým je priložené… viac

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 5

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 5

Ako na Hovorenie: Speaking Hovorenie je najpodstatnejšou časťou štúdia jazyka. Hovorenie býva… viac

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 6

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 6

Ako na Hovorenie: Speaking 1.1 Snažte sa sociálne zapájať … viac

« Ako sa efektívne učiť jazyk

Ako sa správne učiť cudzí jazyk časť 4

14.02.2016

Ako na čítanie: Reading

 
Čítanie je veľkým prínosom pri učení jazyka. Tak, ako sme na základnej škole často počúvali, že musíme čítať, aby sme vedeli písať pekné slohy a správne používať gramatiku, to isté platí aj pri štúdiu cudzieho jazyka. Koľko krát máme napríklad veľký problém pochopiť rozdiel medzi jednoduchým minulým časom a priebehovým minulým časom. Keď tieto časy uvidíme v knihe, lepšie pochopíme, ako to funguje. Cieľom nášho snaženia by malo byť to, že budeme schopní plynule prečítať autentický anglický text a pochopiť ho – či už text umelecký alebo odborný.
 

S čím začať

Existuje množstvo dostupného materiálu a literatúry z rôznych vydavateľstiev. Literatúra existuje na rôznych úrovniach štúdia. Čiže si môžeme nájsť knihu, ktorá zodpovedá našej jazykovej úrovni napr. začiatočníka a môžeme si vybrať z veľkého množstva žánrov. Čítanie má byť hlavne zábavné. Ak ste fanúšik kriminálnych príbehov, tak si vyberiete tento žáner a ak nie ste, tak napríklad sci-fi atď. Prípadne na začiatok sú vynikajúce komiksy. Dobré je začať s akoukoľvek literatúrou, kde ide skôr o príbeh, ako o cudzí jazyk. Takýto druh čítania aspoň zaručí, že vás čítanie len tak ľahko neomrzí. Dobrým tipom je napríklad Roald Dahl. Jeho poviedky sú krátke, veľmi chytľavé a dobre napísané. Sú písané jednoduchou a dobre čitateľnou angličtinou. Konce jeho poviedok sú vždy prekvapivé a nečakané.
 
Čo sa týka úrovní jazykovej znalosti, knihy bývajú rozdelené do nasledovných úrovní :
 
Starter – cca 200 – 400 slov
Elementary – cca 500 – 1000 slov
Pre intermediate – cca 1000 – 1400 slov
Intermediate –  cca 1400 – 2000 slov
Upper Intermediate – cca 2000 – 3000 slov
(počet slov neudáva dĺžku knihy ale to, akú širokú slovnú zásobu obsahujú)
 
Vydavateľstvá, v ktorých sa dajú tieto zjednodušené knihy dostať : Oxford bookworm readers, Heinemann Graded Readers, Penguin Readers, Cambridge English Readers, Macmillan Graded Readers, Black Cat Readers, www. englishbooks.cz
 

Ako čítať

Odporúčame vám, aby ste si všetky problémové časti a slová podčiarkovali priamo v texte. Môžete tak čítať ďalej a nemusíte sa zastavovať. Neskôr, keď sa budete chcieť učiť slovíčka, sa k textu vrátite a podčiarknuté slovíčka si preberiete so slovníkom. Je to lepší spôsob, ako si neznáme slovíčka vypisovať do zošita, nakoľko takto ich uvidíte v knihe priamo v kontexte a budete si ich potom lepšie pamätať. Dôležité je, aby sme čítali bez toho, aby sme otrocky prekladali každú vetu doslovne a potom sa vrhli na ďalšiu. Treba sa naučiť čítať tak, aby sme nič prekladať nemuseli. Jednoducho čítali a rozumeli. Presne ako v slovenčine. Tiež si text iba čítate a ako keby ste si pri čítaní daný obsah premietali v mysli. Presne tak treba postupovať aj pri anglickom alebo akomkoľvek inom cudzom jazyku. Je teda potrebné čítať tak, aby vám slovenčina vôbec neliezla do hlavy. Čítajte, ak sa dá, vždy nahlas. Nepristupujte k čítaniu ako k učeniu. Jednoducho si knižku prečítajte pre svoje potešenie. To je zmyslom čítania. Pokiaľ si vyberiete vhodnú jazykovú úroveň, nebudete sa musieť zastavovať nad nezrozumiteľnými gramatickými štruktúrami alebo hodiny listovať v slovníkoch. Sem tam sa určite vyskytne nejaké slovíčko, ktoré nebudete vedieť, ale jeho znalosť nijako neovplyvní pochopenie deja a pravdepodobne si ho budete sami vedieť odvodiť z kontextu. Ak si myslíte, že sa takto nič nenaučíte ste na veľkom omyle. Skúste si to na pár týždňov pravidelne a uvidíte sami.
 

Tréning prostredníctvom videa

 
Toto cvičenie je veľmi efektívne a zábavné. Stiahnite si alebo požičajte nejaký film či seriál v anglickom jazyku. Stiahnite si alebo zapnite si v ňom anglické titulky a čítajte ich. Môžete sa zahrať aj na imitátora. Ak budete stíhať, čítajte titulky a snažte sa trafiť priamo do hercovej reči.
 

Cvičiť a cvičiť

 
Ako vo všetkom ostatnom aj tu platí: Bez práce nie sú koláče – No pain, no gain. Takže aj tu platí, že čím viac budete cvičiť, tým lepší budete v tejto disciplíne.
 

Tréning rozširovania zrakového rozpätia

 
Toto cvičenie slúži na lepšie zapamätanie si textu. Určite ste si už niekedy všimli hlavne pri číslach, že pokiaľ dlhšie číslo rozdelíte medzerami do viacerých skupín, tak si to v takýchto skupinách ľahšie zapamätáte. Napríklad telefónne číslo alebo číslo bankového účtu. Ľahšie sa nám to číta aj pamätá ak je to rozdelené nasledovne: 0905 275 225 ako keby to bolo napísané ako celok: 0905275255. Už chápete, čo mám na mysli?  To isté urobte aj pri čítaní viet. Skúste si vetu rozdeliť do logických skupín. Napríklad 
 
„Spain is to change its clothing sizes for women“.
Táto veta sa dá rozdeliť napríklad do 3 logických skupín
„Spain is to change / its clothing sizes / for women“
 
Každú skupinu pokojne a vedome obsiahnete zrakom. Človek doslova vidí slovíčka a gramatiku v kontexte. A okrem toho si aj šetrí oči.